O nás

Historie

V lednu roku 1990 vzniká spolupráce dvou samostatných firem pod názvem – Varhanářská firma POUKAR a ELIÁŠ.
Firma Poukar a Eliáš se již od svého založení specializuje na restaurování historických nástrojů, generální opravy, rekonstrukce a běžné opravy varhan všech systémů.
V roce 1990 firma byla požádána přáteli z Lužice – Bautzen o restaurování mechanických varhan fa. Jehmlich – Storcha. Po úspěšném restaurování varhan nastává zásadní okamžik rozvoje.
Firma v letech 1991 – 1992 úspěšně staví nový dvacetidevíti-rejstříkový nástroj s elektropneumatickou trakturou v Ralbitz (SRN), dále v letech 1993 – 1994 provádí rekonstrukci elektropneumatické traktury a kompletní generální opravu čtyřiceti-rejstříkových varhan v Rosenthal (SRN), 1995 – 1996 staví nové jedenácti-rejstříkové varhany v Bernsdorf (SRN), provádí restaurování positivu fa. Jehmlich – Rakecy (SRN) – 1998.
Ministerstvo kultury ČR vydává a uděluje v květnu 2000 Janu Eliášovi a Josefu Poukarovi Povolení k restaurování nástrojových částí píšťalových varhan od roku 1750.
Mezi významné restaurátorské práce patří – státní zámek Židlochovice, zámek Lužany, státní zámek Tovačov, ř. kat. kostel v Rybníku u České Třebové, evang. kostel – Heršpice u Slavkova, Červený kostel – Ústí nad Labem, Rotunda sv. Kateřiny – Česká Třebová, evang. kostel – Střítež nad Bečvou, evang. kostel – Soběhrdy, ř. kat. kostel Černovír, ř. kat. kostel – Petrini – Č. Budějovice, kostel CČSH – Č. Budějovice, ř. kat. kostel – Martínkovice atd.

Od roku 2018 v činnosti pokračuje pouze Josef Poukar – firma se jmenuje VARHANY POUKAR.

JOSEF POUKAR (1958) vyučen ve firmě Organa Kutná Hora – výroba vzdušnic, výroba dřevěných píšťal, výroba měchů, výroba konstrukcí a stavby varhan, specialista na montáže, intonér a ladič. Dva roky zaměstnanec ve firmě Igra – Praha – výroba vzdušnic, stavba a opravy varhan, opravy kovových píšťal, intonér a ladič. Servis a ladění varhan před koncertem ve významných chrámech a koncertních sálech v Praze, servis a ladění varhan na festival – Košická hudobná jar – Košice.
17. 1. 1989 Městský národní výbor v České Třebové uděluje Josefu Poukarovi – Povolení k poskytování služeb – stavba, ladění a opravy varhan, drobné opravy harmonií, ladění pian v objektech zákazníků.
2. 5. 1990 vydáno ROZHODNUTÍ O REGISTRACI s ochrannou známkou – Poukar, k poskytování služeb – stavba, ladění a opravy varhan.
31. 8. 1992 vydán Josefu Poukarovi ŽIVNOSTENSKÝ LIST
24. 5. 2000 MKČR uděluje Josefu Poukarovi Restaurátorskou licenci